LPS3015-222MRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LPS3015-222MRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 1.4A 110MOHM SMD
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Package Height :
1.4 mm
Material - Core :
Ferrite
Tolerance :
20 %
Q @ Freq :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Product Status :
Active
Number of Functions :
1
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Current Rating (Amps) :
1.4 A
Shielding :
Shielded
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Package :
Strip
Surface Mount :
yes
Frequency - Self Resonant :
110MHz
Product :
Power Inductors
Packaging :
MouseReel
RoHS :
Details
Rated Current-Max :
1.4 A
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Reference Standard :
AEC-Q200
Product Type :
Fixed Inductors
Saturation Current :
2.1 A
Ratings :
AEC-Q200
Self Resonant Frequency :
110 MHz
Size / Dimension :
0.116 L x 0.116 W (2.95mm x 2.95mm)
Termination :
Standard
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Core Material :
Ferrite
Test Frequency :
100 kHz
JESD-609 Code :
e3
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Style :
PCB Mount
Core Type :
Drum
Package Length :
2.95 mm
Case/Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Application :
Automotive
Current - Saturation (Isat) :
2.1A
Brand :
Height - Seated (Max) :
0.059 (1.50mm)
Number of Terminals :
2
Inductance-Nom (L) :
2.2 µH
Type :
Wirewound
Features :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Construction :
RECTANGULAR
Series :
LPS3015
HTS Code :
Length :
3 mm
Supplier Device Package :
Product Category :
Power Inductors - SMD
DC Resistance :
0.11 Ω
Qualification :
Diameter :
Package Width :
2.95 mm
Width :
3 mm
Height :
1.5 mm
Inductance :
2.2 uH
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1212 (3030 Metric)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Reach Compliance Code :
Compliant
Shielded :
yes
Termination Style :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Datasheets
LPS3015-222MRC
COILCRAFT LPS3015-222MRC
LPS3015-222MRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD