LP5952TL-0.7
Mfr.Part #
LP5952TL-0.7
Manufacturer
National Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 0.7V 350MA 5DSBGA
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage - Output :
700mV
Output Voltage 1 :
0.7V
Pin Count :
5
Terminal Form :
Ball
Number of Functions :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Input Voltage (Min) :
0.7V
Operating Temperature TJ-Min :
-40°C
Dropout Voltage :
88mV
Quiescent Current :
61μA
Number of Pins :
5
JESD-609 Code :
e1
Number of Terminations :
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Terminal Position :
BOTTOM
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Output :
350mA
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR
Surface Mount :
yes
Datasheets
LP5952TL-0.7
National Semiconductor LP5952TL-0.7
[Voltage Regulators - Linear] National Semiconductor LP5952TL-0.7 Overview
The National Semiconductor LP5952TL-0.7 is a cutting-edge integrated circuit (IC) voltage regulator designed to deliver exceptional performance in a compact form factor. This linear regulator offers precise voltage regulation at an output of 0.7V with a maximum current rating of 350mA, making it ideal for a wide range of low-voltage applications.
LP5952TL-0.7 Features
  • Precision voltage regulation at 0.7V
  • Maximum output current of 350mA