LP562M025E1P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP562M025E1P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 25V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
5600µF
Ripple Current @ High Frequency :
2.0427A @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
25V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
25 Weeks
Lead Pitch :
10mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height :
25mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Tan Delta :
0.33
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Aluminium
Diameter :
30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm @ 120Hz
Life (Hours) :
1000 hours
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Series :
LP
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
1.857A @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
2
Termination :
Snap in
Test Frequency :
120Hz
REACH SVHC :
No SVHC
Dissipation Factor :
25 %
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tolerance :
±20%
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
1.857A
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Polarization :
Polar
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
LP562M025E1P3
Cornell Dubilier Electronics LP562M025E1P3
LP 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.857A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In