LP3999ITL-1875
Mfr.Part #
LP3999ITL-1875
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
5-WFBGA, DSBGA
Description
IC REG LINEAR 1 OUTPUT CMOS
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Quiescent Current :
150μA
Output Voltage :
1.875V
Current - Supply (Max) :
200μA
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Voltage - Input (Max) :
6V
PSRR :
60dB (1kHz ~ 10kHz)
Output Voltage 1 :
1.875V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Base Part Number :
LP3999
Terminal Form :
Ball
Pbfree Code :
No
Output Configuration :
Positive
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e1
Number of Pins :
5
Number of Functions :
1
Lead Free :
Contains Lead
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Terminal Position :
BOTTOM
Max Output Current :
150mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Outputs :
Dropout Voltage :
60mV
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Packing Method :
Tape and Reel
Number of Terminations :
5
Control Features :
Enable
Voltage Tolerance-Max :
4%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Dropout (Max) :
0.1V @ 150mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dropout Voltage1-Nom :
1V
Package / Case :
5-WFBGA, DSBGA
ECCN Code :
EAR99
Accuracy :
2 %
Min Input Voltage :
2.5V