LP3988IMF-3.3
Mfr.Part #
LP3988IMF-3.3
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
National Semiconductor
Positive
Number of Pins :
5
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage Dropout (Max) :
0.15V @ 150mA
Output Voltage :
3.3V
Dropout Voltage :
80mV
Mount :
Surface Mount
Quiescent Current :
85μA
Terminal Form :
Gull wing
Control Features :
Enable, Power Good
Base Part Number :
LP3988
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Regulators :
1
Dropout Voltage1-Nom :
0.08V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
5
PSRR :
65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz)
Terminal Position :
Dual
Output Voltage 1 :
3.3V
Max Output Current :
150mA
Voltage - Input (Max) :
6V
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Current - Supply (Max) :
200μA
Current - Quiescent (Iq) :
120μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Min Input Voltage :
2.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Outputs :
JESD-609 Code :
e0
Accuracy :
2 %
Lead Free :
Contains Lead
Length :
2.92mm
Packing Method :
Tape and Reel
Max Power Dissipation :
250mW
Pin Count :
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Datasheets
LP3988IMF-3.3
National Semiconductor LP3988IMF-3.3
Enable, Power Good Fixed LP3988 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
LP3988IMF-3.3 Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a SC-74A, SOT-753 case is used. On the Voltage regulator IC, there are 5 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. As you can see, the regulator IC has a total of 5 pins. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. Depending on the chip, 5 pins may be available. For your information, part number LP3988 is the basic part number for this voltage regulator IC. There is a TAPE AND REEL way of packing the IC voltage regulators in the box. There is a maximum output current of 150mA for this regulator to meet the operational requirements. It operates in the 85μA Quiescent Current state.
LP3988IMF-3.3 Features
80mV dropout voltage