LP3882ES-1.2
Mfr.Part #
LP3882ES-1.2
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
Manufacturer :
National Semiconductor
Positive
Voltage :
1.2V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Pins :
5
Min Input Voltage :
1.31V
PSRR :
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Quiescent Current :
7mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
REACH SVHC :
No SVHC
Base Part Number :
LP3882
Max Output Voltage :
1.2V
Min Supply Voltage :
1.31V
Height Seated (Max) :
4.8mm
Max Output Current :
1.5A
Accuracy :
1.5 %
Packaging :
Tube
Number of Terminations :
5
Termination :
SMD/SMT
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage Accuracy :
1.5 %
Current - Supply (Max) :
8mA
Max Supply Voltage :
5.5V
Package / Case :
Pin Count :
4
Dropout Voltage :
110mV
Terminal Position :
Single
Nominal Output Voltage :
1.2V
Packing Method :
Rail
Voltage Dropout (Max) :
0.32V @ 1.5A
Width :
8.64mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Output Voltage :
1.2V
Number of Outputs :
Dropout Voltage1-Nom :
0.11V
Output Voltage 1 :
1.2V
Datasheets
LP3882ES-1.2
Introducing Voltage Regulators - Linear National Semiconductor LP3882ES-1.2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:1.2V, Number of Pins:5, Operating Temperature:-40°C~125°C, Base Part Number:LP3882, Number of Terminations:5, Package / Case:TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA, Mounting Type:Surface Mount, LP3882ES-1.2 pinout, LP3882ES-1.2 datasheet PDF, LP3882ES-1.2 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear National Semiconductor LP3882ES-1.2 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
National Semiconductor LP3882ES-1.2
Voltage Regulators - Linear National Semiconductor LP3882ES-1.2 Overview
LP3882ES-1.2 Features
The LP3882ES-1.2 offers a fixed output voltage of 1.2V, which is ideal for providing stable power. It supports a wide input voltage range and is capable of supplying an output current up to 1.5A, making it extremely versatile. Its low dropout voltage minimizes power loss and improves overall efficiency. Additional features include thermal shutdown and current limit protections, which safeguard the device and connected components from potential damage due to excessive heat or load conditions.