LP3872ET-3.3
Mfr.Part #
LP3872ET-3.3
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
TO-220-5 Formed Leads
Description
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Voltage :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.55V @ 1.5A
Terminal Position :
Single
Number of Terminations :
5
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dropout Voltage :
380mV
Packing Method :
Rail
Number of Regulators :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
LP3872
Dropout Voltage1-Nom :
0.38V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Supply (Max) :
15mA
Pin Count :
3
ECCN Code :
EAR99
Output Configuration :
Positive
Mount :
Through Hole
Number of Outputs :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Pins :
5
Package / Case :
TO-220-5 Formed Leads
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Voltage - Input (Max) :
7V
Voltage Tolerance-Max :
3%
Pbfree Code :
yes
Control Features :
Enable
Current - Output :
1.5A
Output Voltage 1 :
3.3V
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Quiescent (Iq) :
5mA
PSRR :
73dB ~ 57dB (120Hz)