LP2989ILD-3.3
Mfr.Part #
LP2989ILD-3.3
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage Tolerance-Max :
5%
Dropout Voltage1-Nom :
0.31V
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Base Part Number :
LP2989
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Dropout (Max) :
0.65V @ 500mA
Output Type :
FIXED
Lead Free :
Contains Lead
Number of Functions :
1
Number of Outputs :
1
Number of Pins :
8
Accuracy :
1.25 %
Quiescent Current :
110μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Supply (Max) :
9mA
ECCN Code :
EAR99
Length :
4mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Output Voltage 1 :
3.3V
Mounting Type :
Surface Mount
PSRR :
60dB (1kHz)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Pbfree Code :
No
Dropout Voltage :
310mV
JESD-609 Code :
e0
Output Voltage Accuracy :
1.25 %
Width :
4mm
Min Input Voltage :
2.1V
Voltage - Input (Max) :
16V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Regulators :
Package / Case :
8-WDFN Exposed Pad
Output Configuration :
Positive
Current - Quiescent (Iq) :
175μA
Current Rating :
500mA
Max Output Current :
500mA
Min Current Limit :
600mA
Packing Method :
Tape and Reel
Output Voltage :
3.3V