LP2986IMM-3.3
Mfr.Part #
LP2986IMM-3.3
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC REG LINEAR FIXED/ADJ POS LDO
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Accuracy :
1 %
Min Current Limit :
250mA
Voltage - Input (Max) :
16V
Number of Outputs :
1
Length :
3mm
Voltage Tolerance-Max :
3%
Enable
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dropout Voltage :
180mV
Base Part Number :
LP2986
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 200mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Width :
3mm
Quiescent Current :
100μA
PSRR :
65dB (1kHz)
Terminal Pitch :
0.65mm
Terminal Position :
Dual
Packing Method :
Tape and Reel
Output Voltage 1 :
3.3V
Package / Case :
Number of Functions :
Min Input Voltage :
2.1V
Output Voltage :
3.3V
Current - Supply (Max) :
3.7mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Dropout Voltage1-Nom :
0.35V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Positive
Radiation Hardening :
No
Max Output Current :
200mA
Datasheets
LP2986IMM-3.3
Introducing Voltage Regulators - Linear National Semiconductor LP2986IMM-3.3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Base Part Number:LP2986, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, LP2986IMM-3.3 pinout, LP2986IMM-3.3 datasheet PDF, LP2986IMM-3.3 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear National Semiconductor LP2986IMM-3.3 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
National Semiconductor LP2986IMM-3.3
Voltage Regulators - Linear National Semiconductor LP2986IMM-3.3 Overview
LP2986IMM-3.3 Features
This linear voltage regulator stands out due to its exceptional stability and low dropout performance. It is capable of delivering a 3.3V output at up to 200mA, which is ideal for sensitive electronics requiring precise voltage levels. Additionally, the device features thermal overload protection and short-circuit protection, enhancing its reliability and longevity in challenging conditions. Its small package design allows for efficient use in space-constrained applications.