LP2985AIBPX-2.9
Mfr.Part #
LP2985AIBPX-2.9
Manufacturer
National Semiconductor
Description
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Width :
0.93mm
Terminal Pitch :
0.5mm
Input Voltage (Max) :
16V
JESD-609 Code :
e0
Output Voltage1-Nom :
2.9V
Number of Terminals :
5
Seated Height-Max :
0.9mm
Output Voltage1-Max :
3.0015V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Ball
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature TJ-Max :
125°C
Operating Temperature TJ-Min :
-40°C
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
JESD-30 Code :
R-PBGA-B5
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Voltage1-Min :
2.7985V
Terminal Finish :
TIN LEAD
Terminal Position :
BOTTOM
Dropout Voltage1-Max :
0.575V
Output Current1-Max :
0.15A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Length :
1.107mm
Input Voltage (Min) :
3.9V
Pin Count :
5
Datasheets
LP2985AIBPX-2.9
National Semiconductor LP2985AIBPX-2.9
Voltage Regulators - Linear National Semiconductor LP2985AIBPX-2.9 Overview
LP2985AIBPX-2.9 Features
  • Stable Fixed Output: Provides a fixed output of 2.9V, ideal for consistent performance.