LP2980AIM5-3.6
Mfr.Part #
LP2980AIM5-3.6
Manufacturer
National Semiconductor
Description
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Manufacturer :
National Semiconductor
Terminal Finish :
TIN LEAD
Number of Terminals :
5
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
JESD-609 Code :
e0
Terminal Pitch :
0.95 mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Dropout Voltage1-Max :
0.225 V
Output Voltage1-Max :
3.69 V
Length :
2.92 mm
Surface Mount :
yes
RoHS :
Compliant
Number of Functions :
1
Output Current1-Max :
0.05 A
Output Voltage1-Min :
3.51 V
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Width :
1.6 mm
Output Voltage1-Nom :
3.6 V
Pbfree Code :
No
Package Shape :
RECTANGULAR
Pin Count :
5
Seated Height-Max :
1.22 mm