LP103M035H5P3
Mfr.Part #
LP103M035H5P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-40°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Series :
SLP0712TE (750W)
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
1000 hours
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
35V
Capacitance :
10000µF
Voltage - Rated :
35V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Length :
35mm
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Termination :
Snap in
Height :
35mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
35mm
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm