LMV921M5X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LMV921M5X
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
SOT-23-5
Datasheet
Download
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT SOT23-5
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Output Current per Channel :
98mA
Low-Offset :
No
Mount :
Surface Mount
Unity Gain BW-Nom :
1000 kHz
Package / Case :
SOT-23-5
Number of Channels :
1
Packing Method :
Tape and Reel
Terminal Form :
Gull wing
Min Operating Temperature :
-40°C
Wideband :
No
Frequency Compensation :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Operating Temperature :
85°C
Input Offset Voltage (Vos) :
1.5mV
Gain Bandwidth Product :
1MHz
Length :
2.92mm
Micropower :
yes
Programmable Power :
Common Mode Rejection Ratio :
82 dB
Architecture :
VOLTAGE-FEEDBACK
Supply Voltage :
1.8V
ECCN Code :
EAR99
Operating Supply Current :
160μA
Pin Count :
5
Current - Input Bias :
12nA
Amplifier Type :
Operational Amplifier
Number of Pins :
5
Power :
Qualification Status :
Not Qualified
Pbfree Code :
Low-Bias :
Slew Rate :
0.45 V/µs
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Temperature Grade :
Industrial
Number of Functions :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Current-Max :
0.2mA
Number of Terminations :
Datasheets
LMV921M5X
National Semiconductor LMV921M5X
1 Channels 98mA per Channel 12nA 82 dB Instrumentational OP Amps 5 Pins SOT-23-5
LMV921M5X Overview
The linear amplifier is packaged in a SOT-23-5 case. This is a OPERATIONAL AMPLIFIER type op amp. Linear amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. The number of terminations approaches 5. Buffer amplifier has a total of 5 pins. Please take in mind that this instrumentation amplifier should be run at 1.8V. The buffer op amp includes 5 pins. Regarding input offset voltage, op amp rates 1.5mV. This op amp can operate from a supply current at 160μA. The op amp ic has 1 channels on it. The temperature should not be lower than -40°C for operational amplifier ics to operate. Use op amps only at temperatures no higher than 85°C. TAPE AND REEL is adopted to pack the instrumentation amplifier.
LMV921M5X Features
5 Pins
supply voltage of 1.8V