LMC6762AIN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LMC6762AIN
Manufacturer
National Semiconductor
Description
COMPARATOR
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Comparators
Number of Functions :
2
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Tube
Qualification Status :
COMMERCIAL
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
TIN LEAD
Response Time :
4000 ns
Output Type :
Push-Pull
Operating Temperature (Max) :
85°C
Average Bias Current-Max (IIB) :
0.000001μA
Supply Voltage :
5V
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Input Offset Voltage-Max :
5000μV
Temperature Grade :
Industrial
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
8
Amplifier Type :
Comparator
Terminal Pitch :
2.54mm
Width :
7.62mm
Supply Voltage Limit-Max :
16V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
No
JESD-30 Code :
R-PDIP-T8
Pin Count :
8
Length :
9.817mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Position :
Dual
Height Seated (Max) :
5.08mm