LM810M3-4.63
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM810M3-4.63
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
LM810 3-PIN VOLTAGE SUPERVISOR (
Stock
67
In Stock :
67
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Power Management - Specialized
Number of Voltages Monitored :
1
Threshold Voltage :
+4.63V
Output :
Push-Pull, Totem Pole
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max Supply Voltage :
5.5V
Max Reset Threshold Voltage :
4.7V
Width :
1.3mm
Terminal Form :
Gull wing
Reset :
Active High
Power Dissipation :
320mW
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 5 days ago)
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
LM810
Adjustable Threshold :
No
Overvoltage Threshold :
4.7V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Undervoltage Threshold :
4.56V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
3
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Number of Channels :
1
Voltage - Rated DC :
6V
Nominal Supply Current :
18μA
Thickness :
1mm
Max Power Dissipation :
320mW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Watchdog Timer :
No
Number of Functions :
Height :
1.22mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Terminations :
3
Terminal Position :
Dual
Length :
2.92mm
Min Reset Threshold Voltage :
4.56V
Lead Free :
Contains Lead
Reset Timeout :
140ms Minimum
Mounting Type :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Supply Current :
18μA
Voltage - Threshold :
4.63V
Quiescent Current :
15µA
Min Supply Voltage :
1V