LM810M3-2.63/NOPB
Mfr.Part #
LM810M3-2.63/NOPB
1
Nominal Supply Current :
15µA
Min Supply Voltage :
1V
Min Reset Threshold Voltage :
2.59V
Length :
2.9mm
Voltage - Threshold :
2.63V
Power Dissipation :
320mW
Max Supply Voltage :
5.5V
Base Part Number :
LM810
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Supply Voltage :
3V
Max Reset Threshold Voltage :
2.66V
Terminal Pitch :
0.95mm
Number of Functions :
Max Power Dissipation :
320mW
Threshold Voltage :
+2.63V
Reset :
Active High
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Position :
Dual
Datasheets
LM810M3-2.63/NOPB
Texas Instruments LM810M3-2.63/NOPB
Supervisors Texas Instruments LM810M3-2.63/NOPB Overview
LM810M3-2.63/NOPB Features
  • Single channel operation for focused supervision
  • Manual reset input for enhanced control over the reset logic
  • Low power consumption, suitable for battery-operated devices
  • Precise monitoring threshold of 2.63V for improved system reliability