LM809M3-4.63
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM809M3-4.63
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR PWR SUP SUPPORT FI
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Supervisors
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Min Supply Voltage :
1V
Number of Terminations :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reset Timeout :
140ms Minimum
JESD-609 Code :
e0
Lead Free :
Contains Lead
Nominal Supply Current :
18μA
Operating Supply Current :
18μA
Number of Channels :
1
Watchdog Timer :
No
Number of Voltages Monitored :
1
Max Reset Threshold Voltage :
4.7V
Quiescent Current :
15µA
Max Supply Voltage :
5.5V
Pbfree Code :
No
Pin Count :
3
Max Power Dissipation :
320mW
Power Dissipation :
320mW
Base Part Number :
LM809
Terminal Form :
Gull wing
REACH SVHC :
No SVHC
Undervoltage Threshold :
4.56V
Terminal Pitch :
0.95mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Functions :
Adjustable Threshold :
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage :
5V
Overvoltage Threshold :
4.7V
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Threshold :
4.63V
Reset :
Active Low
Threshold Voltage :
+4.63V
Min Reset Threshold Voltage :
4.56V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
Output :
Push-Pull, Totem Pole
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Voltage - Rated DC :
6V