LM4050BEM3-2.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM4050BEM3-2.5
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
IC VREF SHUNT 0.2% SOT23-3
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Reference
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage-Min :
2.495V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Qualification Status :
Not Qualified
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Length :
2.92mm
Output Voltage :
2.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Outputs :
1
Packaging :
Strip
Voltage Tolerance-Max :
0.2%
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
20 ppm/°C
Terminal Pitch :
0.95mm
Number of Terminations :
3
Surface Mount :
yes
Number of Pins :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
Number of Functions :
1
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Output Voltage-Max :
2.505V
Operating Temperature (Max) :
125°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Package / Case :
SOT-23-3
Trim/Adjustable Output :
No
Pbfree Code :
yes
Temperature Grade :
Automotive
Height Seated (Max) :
1.12mm
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Temp Coef of Voltage-Max :
50 ppm/°C
Datasheets
LM4050BEM3-2.5
National Semiconductor LM4050BEM3-2.5
[Voltage Reference National Semiconductor LM4050BEM3-2.5] Overview
LM4050BEM3-2.5 Features
  • High precision: Ensures voltage stability with 0.2% accuracy