LM4041DEM3-1.2
Mfr.Part #
LM4041DEM3-1.2
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
LM4041 IMPROVED PRECISION MICROP
Manufacturer :
National Semiconductor
Temperature Coefficient :
150ppm/°C
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
LM4041
Length :
2.92mm
Terminal Pitch :
0.95mm
Output Voltage :
1.225V
Noise - 10Hz to 10kHz :
20μVrms
Height :
1.22mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Functions :
1
Number of Pins :
yes
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Radiation Hardening :
No
Current - Cathode :
73μA
Number of Terminations :
3
Temp Coef of Voltage-Max :
150 ppm/°C
Pin Count :
Thickness :
1mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Min Output Voltage :
1.225V
JESD-609 Code :
e3
Width :
1.3mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Reference Type :
Shunt
Max Output Voltage :
1.225V
Reference Voltage :
1.225V
REACH SVHC :
No SVHC
Max Output Current :
12mA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheets
LM4041DEM3-1.2
National Semiconductor LM4041DEM3-1.2
Voltage Reference National Semiconductor LM4041DEM3-1.2 Overview
LM4041DEM3-1.2 Features
  • High precision shunt voltage reference
  • Output voltage: 1.2 V