LM3S2D93-IBZ80-A1
Mfr.Part #
LM3S2D93-IBZ80-A1
Package / Case
108-LFBGA
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA
ROHS3 Compliant
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.235V~1.365V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Number of Pins :
108
Supply Voltage :
3.3V
RAM Size :
96K x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Data Converter :
A/D 16x10b
Packaging :
Tray
Terminal Position :
BOTTOM
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Height Seated (Max) :
1.5mm
DAC Channels :
Surface Mount :
Number of A/D Converters :
2
Number of UART Channels :
3
Interface :
CAN, EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Lead Free :
Lead Free
Length :
10mm
Package / Case :
108-LFBGA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Base Part Number :
LM3S2D93
Frequency :
80MHz
Pin Count :
108
Terminal Form :
Ball
Has ADC :
Terminal Pitch :
0.8mm
Number of Bits :
12
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
PWM Channels :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA