LM3S1751-EQC50-A2
Mfr.Part #
LM3S1751-EQC50-A2
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Connectivity :
I2C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Length :
14.2mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Has ADC :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Memory Size :
128kB
Data Converter :
A/D 4x10b
Number of I/O :
56
RAM Size :
64K x 8
Packaging :
Tray
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Frequency :
50MHz
Operating Supply Voltage :
3.3V
Number of Timers/Counters :
5
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V~2.75V
Number of UART Channels :
3
Number of Terminations :
Pbfree Code :
Radiation Hardening :
Supply Voltage :
2.5V