LM336M-2.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM336M-2.5
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
LM336-2.5-N VOLTAGE REFERENCE DI
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Reference
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 6 days ago)
Number of Outputs :
1
Base Part Number :
LM336
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Pitch :
1.27mm
Current Rating :
10A
Output Type :
FIXED
Reference Type :
Shunt
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max Output Current :
10mA
Number of Terminations :
8
Tolerance :
±4%
Number of Pins :
8
Packaging :
Tube
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Temperature Coefficient :
34 ppm/°C
Trim/Adjustable Output :
yes
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Height :
1.75mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Position :
Dual
Min Output Voltage :
2.49V
Thickness :
1.58mm
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Nominal Supply Current :
400mA
JESD-609 Code :
e0
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Temp Coef of Voltage-Max :
20 ppm/°C
Current - Cathode :
400μA
Width :
3.91mm
Output Voltage :
2.49V
Mount :
Surface Mount
Max Output Voltage :
2.49V
Reference Voltage :
2.49V
Pin Count :
Radiation Hardening :
No
Length :
4.9mm
Datasheets
LM336M-2.5
Introducing Voltage Reference National Semiconductor LM336M-2.5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:LM336, Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), LM336M-2.5 pinout, LM336M-2.5 datasheet PDF, LM336M-2.5 amp .Beyond Voltage Reference National Semiconductor LM336M-2.5 ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
National Semiconductor LM336M-2.5
Voltage Reference National Semiconductor LM336M-2.5 Overview
LM336M-2.5 Features
The LM336M-2.5 voltage reference features a fixed 2.5V output with an impressive stability and low noise, essential for critical electronic applications. It offers a low dynamic impedance and a wide operating current range, enhancing its versatility across various applications. Additionally, this device is characterized by its ease of use and minimal external components, which reduces overall system cost and complexity.