LLS2V331MELB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLS2V331MELB
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Capacitance :
330µF
Ripple Current :
2.03A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Snap in
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
2.9029A @ 50kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
350V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.03A @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
30mm
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
3000 hours
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
10mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
Published :
Series :
LLS
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.15
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Height :
30mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
1.01mA
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
LLS2V331MELB
Nichicon LLS2V331MELB
LLS 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.03A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In