LKS1V183MESB
Mfr.Part #
LKS1V183MESB
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
2.38118mA
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
10.0076mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
35V
Tan Delta :
0.3
Ripple Current @ Low Frequency :
4.05A @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Diameter :
30mm
Ripple Current :
4.05A
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
18000μF
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Pbfree Code :
yes
Length :
50mm
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
10mm
Life (Hours) :
1000 hours
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
LKS1V183MESB
Nichicon LKS1V183MESB
LKS 18000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.05A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In