LJT00RE25-29S-SR
Mfr.Part #
LJT00RE25-29S-SR
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Feature :
Cable Clamp
Number of Positions :
29
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
LJT00RE25-29S-SR
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT00RE25-29S-SR Overview
LJT00RE25-29S-SR Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT00RE25-29S-SR Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT00RE25-29S-SR Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER