LF13WBP-20S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LF13WBP-20S
Manufacturer
Hirose
Description
CONN PLUG FMALE 20P SOLDER CUP
Stock
195
In Stock :
195
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Backshell Material, Plating :
Zinc Alloy, Nickel
Operating Temperature :
-25°C~85°C
IEC Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Series :
LF
Applications :
Industrial, Telecommunications
Shell Finish :
Nickel
Current Rating :
2A
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
13
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
MIL Conformance :
Number of Positions :
20
Ratings :
Dust Tight, IP67, IP68, Waterproof
Empty Shell :
Feature :
Backshell, Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
JESD-609 Code :
e4
Color :
Brown, Silver
Ingress Protection :
IP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder Cup
Contact Material :
Phosphor Bronze
Filter Feature :
Shell Material :
ZINC ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Shielding :
Shielded
Published :
2008
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Gender :
FEMALE
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Cable, Free Hanging
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated DC :
42V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
Keyed
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage - Rated AC :
30V
Coupling Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
20
Datasheets
LF13WBP-20S
Hirose LF13WBP-20S
Plug, Female Sockets Zinc Alloy Free Hanging (In-Line) 20 Positions Solder Cup Gold Nickel Bulk Keyed Bayonet Lock