LF13WBJ-20S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LF13WBJ-20S
Manufacturer
Hirose
Description
CONN JACK FMALE 20P SOLDER CUP
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage - Rated AC :
30V
Backshell Type :
Solid
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
No
Termination :
Solder Cup
Connector Type :
Jack, Female Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
2A
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Ingress Protection :
IP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
ZINC ALLOY
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Empty Shell :
Max Current Rating :
2A
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
20
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Gender :
FEMALE
Feature :
Backshell, Clamp, Strain Relief
DIN Conformance :
Coupling Type :
Threaded
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Cable, Free Hanging
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
20
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Shielded
Orientation :
Keyed
Series :
LF
Color :
Brown, Silver
Backshell Material, Plating :
Zinc Alloy, Nickel
Shell Size - Insert :
13
Applications :
Industrial, Telecommunications
Ratings :
Dust Tight, IP67, IP68, Waterproof
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
Phosphor Bronze
Voltage - Rated DC :
42V
Shell Finish :
Nickel
MIL Conformance :
Published :
2011
Length :
52.4mm
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
LF13WBJ-20S
Hirose LF13WBJ-20S
Jack, Female Sockets Zinc Alloy Free Hanging (In-Line) 20 Positions Solder Cup Gold Nickel Bulk Keyed Bayonet Lock