LES40A48-2V5RANJ
Mfr.Part #
LES40A48-2V5RANJ
Description
DC DC CONVERTER 2.5V 100W
Size / Dimension :
2.30Lx0.90W x 0.19 H 58.4mmx22.9mmx4.8mm
Voltage - Input (Min) :
36V
Efficiency :
91%
Published :
Control Features :
Enable, Active Low
Voltage - Output 1 :
2.5V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Isolation :
2.25kV
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage :
2.5V
Current - Output (Max) :
40A
Voltage - Input (Max) :
75V
Power (Watts) :
100W
Input Voltage-Nom :
48V
Trim/Adjustable Output :
yes
Number of Functions :
1
Series :
Typhoon (100W)