LED50W-029
Mfr.Part #
LED50W-029
Description
LED DRIVER CV AC/DC 29V 1.75A
Series :
LED-50W
Topology :
AC DC Converter
Height :
24.892mm
Max Output Current :
1.75A
Efficiency :
87%
Published :
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Power (Watts) :
50W
Size / Dimension :
7.64Lx1.69W x 0.98 H 194.0mmx43.0mmx25.0mm
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Mount :
1
Max Power Dissipation :
50W
Termination :
IP66
Max Operating Temperature :
60°C
Width :
42.926mm
Operating Temperature :
-30°C~60°C
Length :
194.056mm
Voltage - Output :
29V
Type :
Constant Voltage
Min Operating Temperature :
-30°C
Current - Output (Max) :
1.75A
Approval Agency :
CE, cULus
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
LED50W-029
Thomas Research Products LED50W-029
Manufacturer related products
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
    LIGHTING SURGE PROTECT 100-277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 480V
    LIGHTING SURGE PROTECT 480V HLDR