LDK320AM33R
Mfr.Part #
LDK320AM33R
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA SOT23-5
Voltage Regulators - Linear
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 200mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Input (Max) :
18V
Current - Output :
200mA
PSRR :
88dB ~ 48dB (120Hz ~ 10kHz)
Current - Quiescent (Iq) :
90μA
Base Part Number :
LDK320
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Datasheets
LDK320AM33R
STMicroelectronics LDK320AM33R
[Voltage Regulators - Linear] Overview
Introducing the cutting-edge solution from STMicroelectronics, the LDK320AM33R Linear Voltage Regulator. This innovative integrated circuit (IC) sets the benchmark for precision and reliability in voltage regulation technology. Engineered to deliver a stable output voltage of 3.3V with a maximum current of 200mA, this SOT235-packaged regulator ensures optimal performance in a compact form factor.
LDK320AM33R Features
  • Precision voltage regulation: Maintains a stable output voltage of 3.3V
  • High current capability: Supports loads up to 200mA