LDK320AM15R
Mfr.Part #
LDK320AM15R
Description
IC REG LINEAR 1.5V 200MA SOT23-5
Stock
70
In Stock :
70
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
LDK320
Output Type :
FIXED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Voltage - Input (Max) :
18V
Current - Supply (Max) :
100μA
Current - Output :
200mA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Current - Quiescent (Iq) :
90μA
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 200mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Reach Compliance Code :
Compliant
PSRR :
88dB ~ 48dB (120Hz ~ 10kHz)
Datasheets
LDK320AM15R
STMicroelectronics LDK320AM15R
Enable Fixed LDK320 PMIC SC-74A, SOT-753
LDK320AM15R Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a SC-74A, SOT-753 package. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~125°C TJ degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 200mA. FYI, the basic part number for this IC regulator is LDK320.