LD10SC102KAB1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD10SC102KAB1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1210
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Reach Compliance Code :
not_compliant
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
3.2mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Series :
LD
Published :
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Depth :
2.5mm
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitance :
1000pF
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1.7mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
High Voltage
Weight :
15.989131mg
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Metric) :
Thickness :
1.7018mm
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
LD10SC102KAB1A
KYOCERA AVX LD10SC102KAB1A
LD 1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
LD10SC102KAB1A Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 1.5kV Volts DC - Rated DC.
LD10SC102KAB1A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1.5kV