LD101A821FAB2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD101A821FAB2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 820PF 100V NP0 1210
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
No
Published :
Height :
940μm
Voltage - Rated DC :
100V
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
C0G
Weight :
15.989131mg
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
3.2mm
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Tolerance :
±1%
Thickness :
939.8μm
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Capacitance :
820pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
LD
JESD-609 Code :
e0
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Depth :
2.5mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
LD101A821FAB2A
KYOCERA AVX LD101A821FAB2A
LD 820pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
LD101A821FAB2A Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
LD101A821FAB2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V