LD1086V33-DG
Mfr.Part #
LD1086V33-DG
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220AB
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Output Voltage 1 :
3.3V
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tube
Package / Case :
TO-220-3
PSRR :
79dB (120Hz)
Terminal Position :
Single
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
3
Surface Mount :
No
Output Type :
FIXED
Voltage - Input (Max) :
30V
Input Voltage (Min) :
4.9V
Current - Output :
1.5A
Number of Functions :
1
Output Configuration :
Positive
Lead Free :
Lead Free
Number of Regulators :
1
JESD-30 Code :
R-XSFM-T3
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 1.5A
Base Part Number :
LD1086
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Output Voltage :
3.3V