LCMAX50-8-L
Mfr.Part #
LCMAX50-8-L
Description
CONN TERM RECT RING 50MM #M8
Tab Thickness :
0.112 2.85mm
Diameter - Barrel OD :
0.559 (14.20mm)
Diameter - Barrel ID :
0.453 (11.51mm)
Contact Plating :
Tin
Wire Gauge :
120mm2
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Copper
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
53.4924mm
Stud/Tab Size :
M8 Stud
Width - Outer Edges :
0.819 20.80mm
Published :
Mount :
Free Hanging
Diameter - Ring ID :
0.354 (8.99mm)
Length - Overall :
2.106 53.50mm