LCMA10-8H-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LCMA10-8H-C
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN TERM RECT RING 10MM #M8
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Ring Connectors
Terminal Style :
Single Stud Hole
Tab Thickness :
0.041 1.05mm
Wire Gauge :
10mm2
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish :
Tin
Terminal Type :
Ring, Tubular
HTS Code :
Diameter - Barrel ID :
0.177 (4.50mm)
Series :
Pan-Lug®
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), 45° Angle
Stud/Tab Size :
M8 Stud
Contact Material :
Copper
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter - Ring ID :
0.354 (8.99mm)
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width - Outer Edges :
0.512 13.00mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Termination :
Crimp, Flag
Diameter - Barrel OD :
0.244 (6.20mm)