LCMAX185-12-X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LCMAX185-12-X
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN TERM RECT RING 185MM #M12
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Ring Connectors
Diameter - Ring ID :
0.551 (14.00mm)
Insulation :
Non-Insulated
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length - Overall :
3.406 86.51mm
Terminal Type :
Ring, Tubular
Diameter - Barrel OD :
1.024 (26.01mm)
Termination :
Crimp, Barrel
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Terminal Style :
Single Stud Hole
Contact Plating :
Tin
Diameter - Barrel ID :
0.819 (20.80mm)
Wire Gauge :
185mm2
Series :
LCMAX
Contact Material :
Copper
Contact Finish :
Tin
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Stud/Tab Size :
M12 Stud
Tab Thickness :
0.209 5.31mm
Width - Outer Edges :
1.476 37.49mm
Length :
86.5124mm