LCMA70-6H-L
Mfr.Part #
LCMA70-6H-L
Description
CONN TERM RECT RING 70MM #M6
Product Category :
Ring Connectors
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
4 Weeks
Published :
Diameter - Barrel OD :
0.559 (14.20mm)
Diameter - Barrel ID :
0.453 (11.51mm)
Contact Finish :
Tin
Terminal Style :
Single Stud Hole
Series :
Pan-Lug®
Width - Outer Edges :
0.819 20.80mm
Contact Material :
Copper
Tab Thickness :
0.112 2.85mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), 45° Angle
Insulation :
Non-Insulated
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp, Barrel
Terminal Type :
Ring, Tubular
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Wire Gauge :
120mm2
Diameter - Ring ID :
0.260 (6.60mm)