LCMA70-10H-L
Mfr.Part #
LCMA70-10H-L
Description
CONN TERM RECT RING 70MM #M10
Product Category :
Ring Connectors
Free Hanging
Termination :
Crimp, Barrel
Diameter - Barrel ID :
0.453 (11.51mm)
Diameter - Barrel OD :
0.559 (14.20mm)
HTS Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), 45° Angle
Diameter - Ring ID :
0.433 (11.00mm)
Terminal Style :
Single Stud Hole
Wire Gauge :
120mm2
Tab Thickness :
0.112 2.85mm
Published :
Contact Finish :
Tin
Stud/Tab Size :
M10 Stud
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Factory Lead Time :
4 Weeks
Width - Outer Edges :
0.819 20.80mm