LCMA35-6H-C
Mfr.Part #
LCMA35-6H-C
Description
CONN TERM RECT RING 35MM #M6
Wire Gauge :
35mm2
Stud/Tab Size :
M6 Stud
Series :
Pan-Lug®
Diameter - Barrel ID :
0.323 (8.20mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), 45° Angle
Contact Finish :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tab Thickness :
0.081 2.05mm
Width - Outer Edges :
0.610 15.49mm
Diameter - Ring ID :
0.260 (6.60mm)
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Factory Lead Time :
4 Weeks
Diameter - Barrel OD :
0.409 (10.39mm)