LCMA150-8-X
Mfr.Part #
LCMA150-8-X
Description
CONN TERM RECT RING 150MM #M8
Stock
15
In Stock :
15
EAR99
Wire Cross Section :
150 mm2
Published :
2011
Diameter - Barrel OD :
0.827 (21.01mm)
Length :
70.5104mm
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Tab Thickness :
0.175 4.45mm
Width - Outer Edges :
1.201 30.51mm
Diameter - Ring ID :
0.354 (8.99mm)
Depth :
30.5mm
Wire Gauge :
150mm2
Length - Overall :
2.776 70.50mm
Radiation Hardening :
No
Stud/Tab Size :
M8 Stud
Contact Plating :
Tin
Weight :
816.466266g
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Diameter - Barrel ID :
0.650 (16.51mm)