LCMA150-10-X
Mfr.Part #
LCMA150-10-X
Description
CONN TERM RECT RING 150MM #M10
Tab Thickness :
0.175 4.45mm
Diameter - Ring ID :
0.433 (11.00mm)
Diameter - Barrel OD :
0.827 (21.01mm)
Radiation Hardening :
No
Stud/Tab Size :
M10 Stud
Wire Gauge :
150mm2
Terminal Type :
Ring, Tubular
ECCN Code :
EAR99
Diameter - Barrel ID :
0.650 (16.51mm)
Packaging :
Bulk
Length - Overall :
2.776 70.50mm
Depth :
30.5mm
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pan-Lug®
HTS Code :
Weight :
816.466266g
Wire Cross Section :
150 mm2
Single Stud Hole
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Width - Outer Edges :
1.201 30.51mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Length :
70.5104mm