LCMA120-16F-L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LCMA120-16F-L
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN TERM RECT RING 120MM #M16
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Ring Connectors
Terminal Type :
Ring, Tubular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Diameter - Barrel OD :
0.732 (18.59mm)
Factory Lead Time :
4 Weeks
Wire Gauge :
120mm2
Mount :
Free Hanging
Stud/Tab Size :
M16 Stud
Diameter - Barrel ID :
0.598 (15.19mm)
Packaging :
Bulk
Tab Thickness :
0.134 3.40mm
Insulation :
Non-Insulated
Width - Outer Edges :
1.083 27.51mm
Series :
Pan-Lug®
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Copper
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Contact Plating :
Tin
Terminal Style :
Single Stud Hole
Termination :
Crimp, Barrel
Diameter - Ring ID :
0.709 (18.01mm)