LCMA120-12F-L
Mfr.Part #
LCMA120-12F-L
Description
CONN TERM RECT RING 120MM #M12
Stock
5
In Stock :
5
Diameter - Barrel OD :
0.732 (18.59mm)
Terminal Type :
Ring, Tubular
Insulation :
Non-Insulated
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Wire Gauge :
120mm2
Termination :
Crimp, Barrel
Contact Material :
Copper
Contact Plating :
Tin
Diameter - Ring ID :
0.551 (14.00mm)
Stud/Tab Size :
M12 Stud
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Width - Outer Edges :
1.083 27.51mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter - Barrel ID :
0.598 (15.19mm)
Tab Thickness :
0.138 3.51mm