L717DDF50PF179A
Mfr.Part #
L717DDF50PF179A
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT WW
Number of Rows :
3
Number of Positions :
50
Machined
Min Operating Temperature :
-55°C
Steel, Tin Plated
Max Operating Temperature :
155°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Orientation :
Straight
Current Rating :
7.5A
Termination :
Wire Wrap
Feature :
Grounding Indents
Pitch :
2.76mm
Mount :
Panel, Through Hole
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Voltage - Rated :
300V
Connector Style :
D-Sub
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
DF
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D
Contact Finish Thickness :
20.0μin 0.51μm
Datasheets
L717DDF50PF179A
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DDF50PF179A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~155°C, L717DDF50PF179A pinout, L717DDF50PF179A datasheet PDF, L717DDF50PF179A amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DDF50PF179A ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L717DDF50PF179A Overview
L717DDF50PF179A Features
DF series
L717DDF50PF179A Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L717DDF50PF179A D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP