L717DA15P1ATN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L717DA15P1ATN
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Orientation :
RIGHT ANGLE
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Mount :
Through Hole
Feature :
Grounding Indents, Mounting Brackets
RoHS Status :
RoHS Compliant
Color :
Black
Packaging :
Tray
Min Operating Temperature :
-55°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Connector Style :
D-Sub
Series :
D
Backset Spacing :
0.406 (10.30mm)
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Pitch :
2.74mm
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
15
Current Rating (Amps) :
7.5A
Factory Lead Time :
6 Weeks
Contact Material :
Brass
Contact Type :
Signal
Contact Form :
Machined
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Finish :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Housing Material :
Glass
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
300V
Contact Plating :
Gold
Termination :
Solder
Current Rating :
7.5A
Datasheets
L717DA15P1ATN
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DA15P1ATN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, L717DA15P1ATN pinout, L717DA15P1ATN datasheet PDF, L717DA15P1ATN amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DA15P1ATN ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L717DA15P1ATN Overview
L717DA15P1ATN Features
D series
L717DA15P1ATN Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L717DA15P1ATN D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP