L717DBH25P1AON
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L717DBH25P1AON
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Contact Plating :
Gold
Color :
Black
Feature :
Grounding Indents
Current Rating :
7.5A
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Type :
Signal
Number of Rows :
2
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Termination :
Solder
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Voltage - Rated :
300V
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Plug, Male Pins
Housing Material :
Glass
Backset Spacing :
0.406 (10.30mm)
Contact Finish :
Gold
Pitch :
2.76mm
Number of Positions :
25
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A
Packaging :
Tray
Connector Style :
D-Sub
Series :
D
Orientation :
RIGHT ANGLE
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Material :
Brass
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Form :
Machined
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
L717DBH25P1AON
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DBH25P1AON from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, L717DBH25P1AON pinout, L717DBH25P1AON datasheet PDF, L717DBH25P1AON amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DBH25P1AON ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L717DBH25P1AON Overview
L717DBH25P1AON Features
D series
L717DBH25P1AON Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L717DBH25P1AON D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP