L717DBF25P
Mfr.Part #
L717DBF25P
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP
D-Sub Connector Assemblies
Pitch :
2.76mm
D-Sub
Total Number of Contacts :
25
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
300V
Filter Feature :
No
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Form :
Machined
Shell Finish :
Tin
Mount :
Free Hanging, Panel
Tray
JESD-609 Code :
e4
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
25
Feature :
Grounding Indents
IEC Conformance :
No
Termination :
Solder Cup
Series :
D
Orientation :
Straight
Factory Lead Time :
6 Weeks
2
MIL Conformance :
yes
Housing Material :
Glass
DIN Conformance :
UL Flammability Code :
94V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Datasheets
L717DBF25P
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DBF25P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), L717DBF25P pinout, L717DBF25P datasheet PDF, L717DBF25P amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DBF25P ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L717DBF25P Overview
L717DBF25P Features
D series
L717DBF25P Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L717DBF25P D-Sub Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP