L717DB25PC
Mfr.Part #
L717DB25PC
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage - Rated :
300V
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Number of Positions :
25
Feature :
Grounding Indents
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
7.5A
Number of Rows :
2
Termination :
Solder Cup
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Min Operating Temperature :
-55°C
Signal
Contact Plating :
Gold
Mount :
Panel, Through Hole
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
L717DB25PC
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DB25PC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), L717DB25PC pinout, L717DB25PC datasheet PDF, L717DB25PC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DB25PC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L717DB25PC309 Overview
L717DB25PC309 Features
D series
L717DB25PC309 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L717DB25PC309 D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP