L717DB25P1AUN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L717DB25P1AUN
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Pitch :
2.76mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Contact Type :
Signal
Housing Material :
Glass
Factory Lead Time :
6 Weeks
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
RIGHT ANGLE
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Min Operating Temperature :
-55°C
Color :
Black
Contact Form :
Machined
Current Rating :
7.5A
Contact Plating :
Gold
Feature :
Grounding Indents, Mounting Brackets
Connector Style :
D-Sub
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Voltage - Rated :
300V
Packaging :
Tray
Backset Spacing :
0.406 (10.30mm)
Mount :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Positions :
25
Contact Material :
Brass
Series :
D
Datasheets
L717DB25P1AUN
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DB25P1AUN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, L717DB25P1AUN pinout, L717DB25P1AUN datasheet PDF, L717DB25P1AUN amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DB25P1AUN ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L717DB25P1AUN Overview
L717DB25P1AUN Features
D series
L717DB25P1AUN Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L717DB25P1AUN D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP